Outsourcing programistów

Outsourcing programistów2022-11-23T11:36:03+01:00

Outsourcing programistów oraz wynajem specjalistów IT

W ostatnich czasach zapotrzebowanie na pracę programistów stanowi wyzwanie dla większości przedsiębiorstw. Bezustanna presja płacowa, bardzo duża rotacja i mała potrzeba stabiliacji sprawia, że utrzymywanie działu programistycznego inhouse dostarcza wielu problemów. W tej sytuacji outsourcing programistów często jest traktowany nie jako alternatywa do zatrudniania inhouse ale jako konieczność w sytuacji niemożliwości dostarczenia wystarczającej ilości kandydatów przez działy HR.

Firmy decydują się na wynajem programistów z konieczności od firm gwarantujących ich pracę i ewentualne zastępstwo w momencie ich odejścia. Jest to również wynikowa tego, ze podmioty outsourcingowe specjalizują się w stworzeniu dla programistów optymalnych warunków i zaproponowanie współpracy B2B co nie zawsze jest możliwe u Klienta.

Dynamiczny rynek

Mówi się, że outsourcing specjalistów IT sam stoi przed wyzwaniem braku ok 50 o00 specjalistów IT. Od lat zapotrzebowanie systematycznie rośnie. 71% działających w Polsce podmiotów gospodarczych decyduje się korzystać z usług IT oferowanych przez zewnętrznych dostawców. Z tego powodu ostanie lata przyniosły przeniesienie środka zainteresowania na bardziej kompleksowe usługi realizacji całościowej projektu lub korzystania z gotowych rozwiązań pudełkowych. Niektóre przechodzą w stronę bardziej popularnych technologii gdzie kandydatów i są tańsi. Wynajem programistów pozostanie kluczowym narzędziem w korporacjach gdzie wynajem programistów nie jest możliwy z powodu popularnego trybu wytwarzana oprogramowania w ramach Agile / SCRUM.

Wynajem programistów – zalety

System ma wiele zalet pamiętając jednak o tym, że potrzebny jest istotny nakład wysiłku żeby przynosił korzyści.

  • Niższe koszty utrzymania niż osób na umówę o prace – nie trzeba płacić za chorobowe, urlopy i szkolenia;
  • Nie trzeba rozbudowywać działu HR potrzebnego do ciągłego szukania ludzi i zachęcania do pozostania przez kolejny kwartał. Outsourcing programistów jest napędzany w 100% przez dostawcę który przejmuje wszystkie formalności;
  • Dostarczanie osób pod konkretny projekt – zamiast podciągania wewnętrznych zasobów w danej technologii;
  • Pewność zatrudnienia kompetentnych ludzi i niskie ryzyko – w przypadku niedopasowania bardzo szybko można przerwać współpracę;
  • Szybkość – outsourcing specjalistów IT to model w którym ludzie są często dostępni od ręki;
  • Minimalistyczna biurokracja – wynajem programistów potrzebuje umowy ramowej i zamówienia per każda kolejna osoba;
  • Płatność tylko w przypadku satysfakcji i dobrze wykonanej usługi w oparciu o zaakceptowane godziny;