Commoditech Porozmawiajmy
UsługiModele WspółpracyPortfolioBlogFAQPracaKontakt
🇵🇱 PL🇬🇧 EN🇩🇪 DE🇫🇷 FR🇪🇸 ES
Porozmawiajmy
← Wróć do listy artykułów

Ile kosztuje body leasing IT w 2026? Stawki per stack, marża i TCO vs etat

Procurement pyta: „ile kosztuje wynajem programisty?”. Agencja podaje jedną liczbę. Ta liczba ukrywa trzy rzeczy: stack, seniority i marżę. W 2026 różnica między React midem a konsultantem SAP Fiori to nie 10 procent. To dwa różne rynki, dwa różne time-to-fill i dwa różne ryzyka pustego fotela.

Poniżej mapa stawek body leasingu IT na wrzesień 2026: co dostaje specjalista na B2B, co płaci klient na fakturze, ile zjada marża i kiedy etat naprawdę wychodzi taniej. To nie cennik Commoditech i nie oferta. Widełki są rynkowe. Oferta na konkretny profil idzie inną ścieżką — po briefie, nie po artykule.

Jedno zdanie, którego brakuje w cennikach

Stawka klienta = stawka specjalisty B2B × (1 + marża). Przy transparentnym modelu marża jest wyraźnie niższa niż przy modelu „czarnej skrzynki” (35–60%). Jeśli dostawca nie rozbija faktury, nie porównujesz stawek. Porównujesz narzuty.

1. Co kupujesz w stawce godzinowej

W body leasingu (IT contracting / staff augmentation) klient nie kupuje „programisty za X złotych”. Kupuje godzinę pracy zweryfikowanego kontraktora, plus obsługę, plus ryzyko dostawcy. Na fakturze T&M siedzą trzy warstwy:

  1. Stawka specjalisty — to, co inżynier fakturuje na B2B (netto + VAT). To liczba z ogłoszeń No Fluff Jobs i Hays IT Contracting.
  2. Marża dostawcy — rekrutacja pod konkretną potrzebę, screening techniczny, timesheety, NDA, IP, zastępstwo, sprzęt. U nas warunki są bardzo konkurencyjne, a rozliczenia przejrzyste (zasady rozliczeń); marża zależy od rzadkości profilu i długości kontraktu. Im wyższa stawka specjalisty, tym niższy procent.
  3. Bufor ryzyka — krótki kontrakt (<3 miesiące), on-site w Warszawie, dyżury, clearance, niszowy stack. To nie „ukryta marża”. To premia za to, że ryzyko szybkiego obsadzenia i zastępstwa bierze na siebie dostawca.

Przelicznik, którego używamy w rozmowach z CFO: 160 godzin miesięcznie przy pełnym etacie kontraktowym (21 dni × ~7,6 h). Senior Java na 200 PLN/h to 32 tys. zł netto/mies. na fakturze klienta — zanim ktoś doliczy VAT.

Szerzej o tym, jak agencje chowają 40–60% w jednej stawce all-inclusive i gdzie pęka łańcuch IP, piszemy w przewodniku po umowach body leasingu.

Kupujecie dla banku albo ubezpieczyciela? Do stawki dochodzą wymogi rozporządzenia DORA wobec dostawców usług ICT – od rejestru informacji po klauzule umowne z art. 30. Rozpisaliśmy je w artykule DORA a body leasing IT: czego bank wymaga od dostawcy.

2. Dlaczego frontend jest tani, a SAP nie

Widełki nie biorą się z „średniej krajowej programisty”. Biorą się z tego, ile CV spada na ogłoszenie i ile rund kandydat jest gotów przeżyć.

Na początku września 2026 JobHunt.pl agregował 21 211 aktywnych ofert IT. Seniorów w ogłoszeniach było siedem razy więcej niż juniorów. No Fluff Jobs w podsumowaniu 1. kwartału 2026: ok. 60% ofert do seniorów, ok. 5% do juniorów. ERP zdetronizował Architecture jako najlepiej płatną specjalizację: 28,5–33,5 tys. zł B2B na SAP/ERP, 27–32 tys. na architektów.

Z biurka rekrutera wygląda to tak: ogłoszenie na React mida zbiera CV w 48 godzin. Ogłoszenie na Fiori albo architekta integracji stoi dwa tygodnie. Budżet 28–33 tys. nie otwiera skrzynki. Otwiera ją telefon i kontrakt od poniedziałku — nie sześć rund i niepłatne take-home. Anatomię tego rozjazdu opisaliśmy w Rekrutacja IT 2026: frontend tonie w CV, SAP stoi pusty.

Python rozjechał się dodatkowo na dwa zawody. Klasyczny backend (Django/FastAPI) ma stabilną podaż. W medianach ofert premia za AI/ML jest mała (ok. 6% wg Just Join IT), ale górne widełki są wyraźnie wyżej: Hays podaje dla AI/ML Engineera z 5+ latami 150–210 zł/h. Brief „Python Developer” na projekt agentowy jest najdroższym błędem, jaki można zrobić w 2026: płacicie stawkę mida, a dostajecie kolejny bootcamp.

3. Stawki body leasingu IT 2026 (rynek klienta)

Tabela poniżej to orientacyjna stawka na fakturze klienta w modelu time & materials: remote albo hybryda, kontrakt od 3 miesięcy, Polska, PLN netto/h, bez VAT. Dolna krawędź ≈ stawka specjalisty × 1,10. Górna ≈ stawka specjalisty × 1,25. Źródło stawek specjalisty: indeks stawek B2B specjalistów IT Q4 2026 (Just Join IT 2026, No Fluff Jobs Q1 i H1 2026, Bulldogjob 2025, Hays IT Contracting 2026). Nisze (np. payments, Fiori, dyżury) mogą wychodzić ponad górną krawędź. Gdzie publicznych danych brak, nie podajemy widełek. Aktualizacja 19.10.2026: widełki przeliczone na podstawie indeksu.

Stack / rola Mid (PLN/h) Senior (PLN/h) Senior ≈ tys. zł / mies. (160 h) Co podbija górną półkę
Frontend (React / Angular / Vue) 120–140 160–195 26–31 Design system, SSR, dostępność; podaż jest szeroka
Java / Kotlin backend 145–165 170–240 27–38 Payments, Kafka, 24/7, Spring Cloud
.NET / Azure 130–150 160–240 26–38 Integracje enterprise, D365 po stronie kodu
Python backend 140–155 175–200 28–32 CRUD jest tani; data pipelines już nie
AI / LLM / RAG 150–170 185–265 30–42 Mediana blisko Pythona; górne widełki wyraźnie wyżej (Hays: 150–210 zł/h przy 5+ latach)
DevOps / SRE / Cloud 150–170 180–225 29–36 Kubernetes, FinOps, dyżury, multi-cloud
SAP / ERP 165–190 205–265 33–42 Fiori, EWM, HANA; NFJ 28,5–33,5 tys. to B2B specjalisty
Dynamics 365 brak danych brak danych – Brak publicznej kategorii dla samego Dynamics – mieści się w ERP; nie podajemy osobnych widełek
Architektura / solution — 210–250 34–40 Stawka nie otwiera skrzynki. Otwiera ją proces
Cybersecurity / GRC brak danych brak danych – Indeks nie wydziela tej roli. NFJ Q1 2026: widełki B2B Security 25–30 tys. zł/mies. (wszystkie poziomy łącznie)
Scrum Master / PM 115–130 160–200 26–32 Delivery w zespole mieszanym (in-house + vendor)
QA / testy 105–120 145–170 23–27 Publiczne dane nie oddzielają automatyzacji od testów manualnych

Dla DACH: przy ~4,3 PLN/EUR senior Java na fakturze klienta to ok. 40–56 €/h, czyli ok. 315–445 €/dzień (8 h), przy tej samej strefie czasowej.

To nie jest nasza oferta

Powyższe widełki opisują rynek, nie stawkę Commoditech na jutro rano. Konkretny profil (senior Java + Kafka + payments, hybryda 2 dni Warszawa, start za 10 dni) dostaje wycenę po briefie. Marża jest bardzo konkurencyjna i rozbita na fakturze. Jeśli ktoś daje „seniora Java za 140 zł/h all-inclusive”, albo to mid, albo marża siedzi w innym miejscu kontraktu.

4. TCO: body leasing vs etat vs bezpośrednie B2B

Porównywanie stawki godzinowej z pensją brutto jest błędem, na którym żerują cenniki. Policzcie 12 miesięcy seniora Javy, którego ogłoszenie i tak wisi 6 tygodni.

Body leasing (T&M) Bezpośrednie B2B Etat (UoP)
Stawka / wynagrodzenie 220 PLN/h × 160 h = 35,2 tys./mies. 190 PLN/h × 160 h = 30,4 tys./mies. ~25 tys. brutto + narzut pracodawcy ≈ 31–33 tys./mies.
Rok 1 (samo wynagrodzenie) ~422 tys. zł ~365 tys. zł ~380–400 tys. zł
Rekrutacja W marży dostawcy 40–80 tys. (success fee 15–25%) albo 6–10 tyg. wewnętrznego HR To samo + dłuższy lejek
Pusty fotel do startu 5–10 dni Często 50 dni życia oferty (JobHunt) 50 dni + wypowiedzenie u poprzedniego
Koszt 6 tyg. bez seniora Pomijalny 6/4,3 × ~35 tys. ≈ 49 tys. zł utraconej pracy — plus poślizg roadmapy, którego Excel nie widzi
Rotacja / zastępstwo SLA dostawcy (5 dni roboczych na 2 profile) Zaczynacie od zera Wypowiedzenie + kolejna rekrutacja
Kiedy wygrywa 3–9 miesięcy, rzadki profil, start ASAP, niepewny scope 12–24 miesięcy, macie już kandydata, umiecie utrzymać kontraktora Core team na lata, nie projekt

Na czystym wynagrodzeniu body leasing jest droższy od bezpośredniego B2B o marżę. Jeśli ktoś mówi inaczej, chowa rekrutację, onboarding albo ryzyko rotacji pod dywan. Tanieje w TCO, gdy profil jest deficytowy albo gdy 50 dni ogłoszenia spala sprinty. Na React midzie, którego CV macie w poniedziałek, etat albo własne B2B często wygra po roku. Na SAP Fiori — rzadko.

Z praktyki: dwa fotele, dwie faktury

Senior Java, hybryda, payments. Brief „start ASAP”. Ogłoszenie klienta wisiało 6 tygodni, take-home odstraszyło jedynego seniora. Kontraktora zrekrutowaliśmy pod ten konkretny brief, bez take-home. Stawka klienta 230 PLN/h. Sześć tygodni pustego fotela przy ~25 tys. B2B to nie zero w Excelu — to dwa sprinty, których nie było.

SAP Fiori, 28–33 tys. B2B. Ogłoszenie nie zapełnia lejka, bo seniorzy Fiori nie aplikują. Direct search + contracting. Stawka klienta wychodzi w okolicach 300 PLN/h. Taniej niż 12 tygodni programu S/4 bez konsultanta. Drożej niż „weźmiemy mida z Javy i przeszkolimy” — ten wariant kosztuje rok i jeden nieudany go-live.

5. Matryca: kiedy płacić stawkę body leasingu

Sytuacja Co wybrać Dlaczego
Luka 1–2 seniorów, start w 2 tygodnie, scope żyje Body leasing / IT contracting Płacicie marżę za czas. Rekrutacja i tak nie zdąży.
Cały zespół (4–8 osób) + SM, nowy strumień Team leasing Jedna faktura, jeden SLA, nie ośmiu vendorów.
Moduł z twardą specyfiką, 3–6 miesięcy Fix price / work package Kupujecie wynik, nie godzinę. Działa tylko przy zamkniętym zakresie.
Core team na 24 miesiące, profil z podażą (frontend, popularny backend) Rekrutacja stała albo własne B2B Marża body leasingu przestaje się spłacać po ~12 miesiącach.
SAP, architektura, GRC/NIS2, LLM na produkcji Contracting, potem temp-to-perm Najpierw obsadźcie fotel. Przejęcie po 9–12 miesiącach jest tańsze niż 50 dni ogłoszenia.

6. Cztery błędy, które zawyżają (albo zaniżają) stawkę

  1. Porównujecie React mida do seniora SAP. To nie ten sam towar. Średnia „programista 180 zł/h” jest bezużyteczna w briefie.
  2. Bierzcie all-inclusive bez rozbicia marży. 250 PLN/h przy 130 PLN/h dla inżyniera to 48% narzutu i rotacja w 4 miesiące. Proście o open-book.
  3. Kontrakt na 4 tygodnie bez premii. Dostawca albo odmówi, albo wsadzi mida. Krótki ramp-up kosztuje. 3 miesiące to minimum, przy którym taki model ma ekonomiczny sens.
  4. „2 dni Warszawa” w JD na deficytowy profil. JobHunt: hybryda 45%, remote 37%. Dla kandydata z Trójmiasta dwa dni w stolicy zamykają rozmowę, zanim zobaczy widełki. On-site doliczcie 10–15% albo pogódźcie się z pustym lejkiem.

7. Jak liczymy to u siebie

Commoditech od 2012 robi IT contracting z Polski. Nie publikujemy tu cennika per imię, bo stawka bez briefu kłamie. Publikujemy mechanikę:

  • Marża bardzo konkurencyjna, rozbita. Klient widzi stawkę specjalisty i narzut. Szczegóły: FAQ o marży.
  • Nie trzymamy specjalistów na ławce – rekrutujemy pod każdą potrzebę. Pierwsze CV przesyłamy po naszym screeningu technicznym, a termin startu zależy od dostępności kandydata.
  • Prawa do IP zgodnie z zapisami umowy.

Ścieżki od tej mapy stawek:

8. FAQ

Ile kosztuje body leasing seniora Java w Polsce w 2026?

Dla klienta, T&M, remote/hybryda, kontrakt ≥3 miesiące: ok. 170–240 PLN netto/h (ok. 27–38 tys. zł / mies. przy 160 h). To publiczna stawka specjalisty na B2B – 155–190 PLN/h wg indeksu stawek – plus marża. Payments, Kafka i dyżury idą górą widełek. 140 zł/h „all-inclusive” na seniorze Spring to albo mid, albo ukryty łańcuch podwykonawców.

Ile kosztuje wynajem konsultanta SAP albo Dynamics?

Rynek klienta na seniorze: 205–265 PLN netto/h. NFJ Q1 2026 podawało 28,5–33,5 tys. zł B2B/mies. dla ERP — to faktura specjalisty, nie agencji. Po doliczeniu transparentnej marży klient widzi ok. 31–42 tys./mies. na typowym profilu i wyraźnie więcej na Fiori/EWM/D365 FO. Tu nie ogłoszenie rekrutuje. Rekrutuje telefon.

Czy body leasing jest tańszy od etatu?

Na 12–24 miesiącach samego wynagrodzenia — nie. Płacicie marżę. Tanieje po doliczeniu time-to-fill (średnio 50 dni życia oferty IT), success fee, ZUS i rotacji. Na 3–6 miesiącach i na profilach deficytowych (SAP, architektura, GRC, LLM na produkcji) contracting wygrywa, bo pusty fotel jest droższy niż narzut 15%.

Jaka marża na body leasing jest uczciwa?

W modelu open-book marża jest umiarkowana i rozbita na fakturze. Zbyt niska nie pokrywa screeningu i zastępstwa. Powyżej 35–40% to broker: klient płaci stawkę seniora, na projekcie siedzi niedopłacony mid, a po kwartale zaczyna się rotacja. Rozbijcie fakturę. Jeśli dostawca odmawia — to jest odpowiedź.

Czy stawki w Warszawie są wyższe niż remote?

On-site w dużym mieście doliczcie 10–15% albo przygotujcie się na węższy lejek. Hybryda 2 dni Warszawa na profilu SAP/architekt odcina Trójmiasto, Śląsk i resztę Polski. Remote nie jest „tańszy o 30%”. Jest szerszy. Stawka spada, gdy rośnie liczba osób, które w ogóle wejdą w proces.

9. Źródła

  1. JobHunt.pl — Rynek IT Polska 2026. Agregacja na 1 września 2026: 21 211 ofert, seniority, widełki, tryb pracy, średni czas życia oferty 50 dni.
  2. No Fluff Jobs — 1. kwartał 2026. ERP 28,5–33,5 tys. B2B, Architecture 27–32 tys., Security 25–30 tys., DevOps 23,5–28,5 tys.; 60% senior / 5% junior.
  3. Hays Poland — Raport płacowy IT Contracting 2026. Stawki kontraktorów B2B per specjalizacja (AI, SAP, architektura, security, development).
  4. Business Insider / SW Research–Scalo, Experis, Randstad (25 stycznia 2026). Deficyt: cyberbezpieczeństwo 41%, AI/ML 33%; GRC/NIS2 vs pentest.
  5. Commoditech — Rekrutacja IT 2026 (dane z lejka: frontend vs SAP), transparentna marża i IP, zasady rozliczeń.